Novinky
SKMP udeľoval tituly za rok 2018

V celoročnej súťaži Slovenského klubu maltézskych psíkov za rok 2018 dosiahla naša chovateľská stanica opäť skvelé výsledky:   V kategórii TOP KENNEL  sme sa umiestnili na skvelom druhom mieste :-)  V kategórii TOP MALTESE (PES)  získal náš psík CH., JCH. KEVIN COSTNER MALTEA...

viac
Šteniatka maltezáčikov na predaj

Pripravujeme jarné krytie, predpokladáme odber šteniatok v lete a na jeseň 2020.

viac

PRIRODZENÉ VLASTNOSTI SRSTI MALTEZÁČIKA

Pridané: 25.03.2016

PRIRODZENÉ VLASTNOSTI SRSTI MALTEZÁČIKA

Starostlivosť o srsť maltezáčika

 

PRIRODZENÉ VLASTNOSTI SRSTI MALTEZÁČIKA

Srsť zdravého maltezáčka je krásna, biela, lesklá, rovná,  rovnomerne hustá a dlhá po celom tele, siahajúca  až po zem.    

Kvalitu srsti ovplyvňujú tieto tri základné faktory:

 

               1)  genetická výbava psíka (kvalita jeho predkov)

               2)  výživa psíka, a

 3)  starostlivosť o srsť  a jej údržba.    

Udržať dlhú srsť maltézskeho psíka čo najdlhšie krásnu a zdravú  nie je vôbec ľahké. Hlavne vtedy nie, ak je pohromade niekoľko veľmi temperamentných jedincov, alebo ak venčíme nášho miláčika po zaprášených uliciach. 

Pri každej snahe o perfektnú srsť - ak chýba gén, zodpovedný za dĺžku srsti, žiaden sebalepší prostriedok srsť nepredĺži. Hodiny starostlivosti, túžby a namáhavej práce budú nanič.

     Ak máte šťastie a Váš psík je nositeľom tohoto génu, bude potrebná pravidelná starostlivosť na udržanie srsti v perfektnej kondícii.

 

Viac >>>

 

PRIRODZENÉ VLASTNOSTI SRSTI MALTEZÁČIKA 

Zdravý maltezáčik si prírodné tuky produkuje sám. Tieto tuky sa produkujú tukovými žľazami počas celého vývoja srsti. Tieto tuky sú veľmi dôležité k rozvoju srsti, vytvorí sa tak potrebná dĺžka srsti. Zdravá produkcia tuku je u každého psa iná.

Väčšina vlasových folikulov je zvislá (kolmá). Tým je teda uhol  vlasu ostrý k telu z jednej strany a tupý z druhej strany.  U maltezáka je tupý uhol nahor k chrbtu a ostrý smerom dole k labkám.  Preto srsť prirodzene padá pri tele smerom dole.

Tukové žľazy vlasových folikulov sú obvykle umiestnené na tupom uhle. Malý zhluk svalovej hmoty je spojený s obalom vlasového folikulu, približne v rovnakom mieste ako tukové žľazy.  Ak sa tento sval sťahuje, je vlas ešte zvislejším.  U ľudí sa tomu hovorí „husia koža“. Sťahy týchto svalov tlačia na tukové žľazy a tuk sa týmto vytláča na krčok vlasového folikulu.  Odtiaľ sa dostáva dole na srsť a tak ju vyživuje. Tuk taktiež vlhčí kožu, uchováva ju jemnú, hladkú a zdravú.  V prípade emócií (strach, hnev) sa  tieto svaly tiež sťahujú, čo má za následok  vylučovanie tuku.

Fakt, že pri vyčesávaní zostávajú v hrebeni chlpy hneď neznamená stav plešatenia. Rast srsti prebieha v cykloch, so striedavými obdobiami rastu a kľudu.  Srsť sa postupne predlžuje behom rastovej fázy.  Obdobie kľudu nastáva, keď zárodočné bunkové lôžko odumiera a nakoniec vlas vypadne.  Stará kapila sa môže buď omadiť, alebo vyrastie nový vlas.

Vlasový cyklus maltezákov sa viac podobá ľudskému, než cyklu psov, ktorí 2x ročne strácajú celú srsť.  Cyklus je dlhší a odlišný. Jednotlivé vlasové folikuly sú v danom čase v rôznej fáze svojho cyklu.    

Samčí pohlavný hormón - adnrogén - je dôležitým faktorom pre rast vlasov. V r. 1942 boli vypracované štúdie, ktoré potvrdzujú, že kastrácia s následným nedostatkom týchto hormónov, je zodpovedná pri prevencii dedičnej plešatosti. Bolo tiež dokázané, že rozdelenie týchto hormónov vzhľadom k jedincom, ktorí ich majú nedostatok, uvedie do pohybu dedičné tendencie k plešatosti.  Avšak prítomnosť androgénu nezapríčiňuje plešatosť, iba že by boli prítomné dedičné dispozície pre stratu vlasov.

Antropológovia rozoznávajú 3 typy srsti:  rovná, vlnitá a kučeravá.

Rovná srsť je charakteristicky hrubá a splihlá. V priereze je okrúhla. Vlnitá srsť je elyptická, v tvare ľadviny  (obličky).  Kučeravá srsť je oválna.

 

Jednotlivý vlas sa skladá z 3 častí:

Centrálna dreň sa skladá z jemného keratínu. Pokožka a povrchová vrstva  je z tvrdého keratínu. Pigment, prítomný v bunkách povrchovej vrstvy dáva vlasu farbu, ktorá  závisí na množstve a kvalite melanínového pigmentu v povrchovej vrstve. Táto charakteris- tika je daná geneticky.

Vplyv potravy na srsť nesmie byť nikdy  preceňovaný. Toto platí obzvášť u podkladovej srsti a objeme a sekréte tukových žliaz. Tento sekrét je mastný kožný tuk, ktorý ochladzuje premasťuje a vlhčí povrch kože a tým zabraňuje strate vlhkosti kože. Chlad je dôležitým stimulom pre túto reflexnú akciu. Tuk pomáha telu udržať teplo  a zabraňuje vyparovaniu.             Tento prvok je základnou potrebou pre dobrú kvalitu srsti. Umelé oleje a vlasové kondicionéry  sú preto veľmi dôležité. Pomáhajú udržiavať  zdravo formovanú srsť,  obzvlášť vtedy, keď sa vlas stáva príliš dlhým na to, aby ho vylučovaný tukový maz celý obsiahol. Avšak, keď je maltezák chovaný v teplom  a suchom prostredí, a len zriedkakedy je vystavený chladu, vôbec nemusí prísť k  reflexnému vylučovaniu kožného tuku, prípadne je nepravidelný, alebo krátkodobý. V takomto prípade vlas, akonáhle vyrastie z vlasového folikulu stráca ochranný tukový povlak, čo má za následok vyšší počet suchých miest v srsti. Behom rastu srsti sa tieto oslabené miesta javia ako krehké, slabé plochy srsti, ktoré vyúsťujú v krehkú lomivosť.

 

  POMÁHAME PRIRODZENÉMU

Najžiadanejší stav je taký, aby celá srsť bola dôkladne  premastená pre jej maximálnu ochranu.  Ale majú chovatelia istotu, že sa  oleje, spreje a kondicionéry dostanu ku každému vlasu ? 

Základným faktorom, potrebným pre zdravú produkciu prirodzeného kožného tuku je nahromadenie tuku, nazývaného cytoplazma v žľazových bunkách. Preto musí psia potrava obsahovať dostatočné množstvo tuku. Výborné je pridávať psom do potravy mierne rozdrvené ľanové alebo iné olejové semienka.

Úloha potravy teda hraje dôležitú rolu vo vývoji srsti.

Do srsti a kože dodávajte zvonka také množstvo oleja, ktoré vlas potrebuje. Najefektívnejšou metódou je olejovanie vo vodnom roztoku (za mokra), kedy sa olej dostáva k  celej koži a ku každému vlasu po celej jeho dĺžke. Používajte osvedčené oleje  a kondicionéry, po ktorých srsť nezažltne.

Kozmetika pre ľudí nemusí byť práve najvhodnejšou pre srsť a kožu psov, najmä kvôli rozdielnemu pH kože psov a ľudí.  Ľudia majú pH okolo 7, maltezáčkovia majú pH okolo 5. Šampóny a iné prípravky s vysokým pH značne ničia srsť,  ktorá sa stáva suchšou a krehkejšou (lámavejšou). 

 

UŽITOČNÉ RADY:

Majte na pamäti:

Pri každej snahe o perfektnú srsť - ak chýba gén, zodpovedný za dĺžku srsti, žiaden sebalepší prostriedok srsť nepredĺži. Hodiny starostlivosti, túžby a namáhavej práce budú nanič.

Ak máte šťastie a Váš psík je nositeľom tohoto génu, bude potrebná veľká starostlivosť na udržanie srsti v perfektnej kondícii.

Saténový vankúšik je neoceniteľým pomocníkom pre stav srsti. Satén zabraňuje splstnateniu srsti. Saténový vankúšik (podložku) používajte do psiech pelechu, ale aj do prepravky pri cestovaní.

Niektorí psi dostávajú nervový tik (zlozvyk), ktorý sa prejavuje olizovaním niektorých častí tela. Toto miesto býva stále vlhké a srsť sa sfarbuje do červena.  Existujú prípravky proti olizovaniu srsti -potlačia tento nepekný zlozvyk. Môžete si ho kúpiť  v obchodoch s chovateľskými potrebami.

Ak si Váš psík  strháva natáčky srsti, potrite tieto natáčky prípravkom proti olizovaniu.

Pri ošetrovaní srsti psa rešpektujte aj režim, ktorý vyhovuje Vášmu psíkovi.

Pri aplikácii nového prostriedku si ho vyskúšajte v malom množstve na nenápadnom mieste.

To, čo jednému psíkovi pomáha, druhému psíkovi môže poškodiť !!!


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár