Novinky
SKMP udeľoval tituly za rok 2018

V celoročnej súťaži Slovenského klubu maltézskych psíkov za rok 2018 dosiahla naša chovateľská stanica opäť skvelé výsledky:   V kategórii TOP KENNEL  sme sa umiestnili na skvelom druhom mieste :-)  V kategórii TOP MALTESE (PES)  získal náš psík CH., JCH. KEVIN COSTNER MALTEA...

viac
Šteniatka maltezáčikov na predaj

Pripravujeme jarné krytie, predpokladáme odber šteniatok v lete a na jeseň 2020.

viac

OŠETROVANIE OČÍ

Pridané: 25.03.2016

Starostlivosť o oči maltezáčika

Starostlivosť o oči maltezáčika

 

TÉMA : OŠETRENIE OČÍ MALTÉZSKEHO PSÍKA

   Maltézsky psík je typický svojou nádhernou belosťou srsti. V záplave belosti žiaria ako diamanty nádherné tmavé oči, ktoré spolu s čiernym ňucháčom tvoria povestný rovnostranný trojuhoľník.

   Sú maltezáci, ktorí bez veľkého pričinenia chovateľa,  majú  stále čistú  masku  ( tvár ), tých je však menšina. Ďaleko viac maltezákov trpí slzením očí, čím sa srsť po určitom čase zafarbí hrdzavým odtieňom. Ak sa srsť zafarbí, stráca sa estetický „ rozprávkový “ výzor maltezáčika. Maltezáčik pôsobí nepestovaným dojmom, dá sa povedať – nezdravo.  Na výstavách doma, ale najmä v zahraničí posudzovatelia prísne posudzujú tento estetický defekt a takto „ upravených " jedincov odsúvajú pri hodnotení na horšie pozície.

   Z  týchto, ale aj zo zdravotných dôvodov je potrebné u tých jedincov, ktorým sa srsť farbí do hrdzava až hneda, venovať zvýšenú starostlivosť.

   Vo väčšine prípadov ide o mechanické dráždenie oka buď chľpkami, ktoré rastú okolo oka, alebo  odtrhnutých chľpkov, ktoré sú padnuté priamo v očnej štrbine. Ďalej to môže byť prach ( prašné prostredie ), rôzne iné cudzie látky, napr. časti rastlín ( veľmi nebezpečné sú najmä časti klasov rôznych tráv, bodliaky a pod.). Dráždenie oka môže spôsobiť aj veľmi  nízka vlhkosť vzduchu v priestore, kde sa maltezák zdržuje ( napr. prekúrením miestnosti ). V tomto prípade stačí zabezpečiť vyššiu vlhkosť vzduchu.  Oko dráždi samozrejme aj silne zafajčená miestnosť.

   Okrem mechanického dráždenia ide o rôzne formy zápalov, alo napr. zápal tretieho viečka, akútny  ä alebo aj chronický ) zápal spojiviek a podobne.

   Zriedkavo sa vyskytujú anatomické chyby, jako napr.  entropium, ectropium  ( vrastené alebo odchlípené viečko ).

   Veľmi často sa však vyskytuje  upchatie slzných kanálikov, kedy slzy  nemajú prirodzenú cestu na odtekanie, a preto vytekajú  cez okraj viečka a  zafarbujú srsť.

   Veľmi jednoduchým a spoľahlivým signálom, že sa v očnej štrbine niečo deje, je strata pigmentu očného viečka. Aj u jedincov  so sýtym a širokým pigmentom dochádza k jeho úbytku, až nakoniec ostáva viečko ružové, v ťažších prípadoch  chorobne červené.  Nesmieme však čakať, až zápal prerastie do takého štádia. Každý zápal totiž vážne ohrozuje zdravie očí psa až natoľko, že môže zanechať trvalé následky, končiace slepotou.

   Pri začínajúcich ťažkostiach si môžeme poradiť sami tak, že denne niekoľkokrát čistíme očnú štrbinu a okolie očnej štrbiny. Najprv odstránime z  očnej štrbiny všetky viditeľné mechanické nečistoty ( chlpy, trávy…), potom očnú štrbinu vyplachujeme Ophtalom alebo bórovou vodou.  Výplach sa vykoná tak, že do primerane veľkej injekčnej striekačky naberieme dostatočné množstvo roztoku, odchlípime viečka a prúdom roztoku vypláchneme očnú štrbinu.  Ak sa to nepodarí všetko na jedenkrát,  postup zopakujeme podľa potreby. Očistíme aj chľpky okolo očí. Potom okolie očí ( srsť ) dôkladne vysušíme.  Vysušenie srsti okolo očí je veľmi dôležité ! Po  vyčistení očí možno na ukľudnenie oka  votrieť do vnútorného kútika oka zľahka ( nie veľa ) očnej masti Ophtalmo septonex.  Ak začínajúci zápal aj napriek niekoľkodňovej zvýšenej starostlivosti neustupuje, neostáva Vám nič iné,  ako navštíviť veterinárneho lekára, ktorý rozhodne o forme ďaľšej liečby. Niekedy zaberú ATB- masti, niekedy je potrebné vyčistiť tretie viečko, niekedy výrazne pomôže preplach slzných kanálikov.  


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

Posledný komentár k OŠETROVANIE OČÍ

vložiť nový komentár
25.03.2016 pridal anka